Пътуване до ЮАР и Мозамбик: Връщане към Европа
Целия маршрут на пътуването до ЮАР и Мозамбик, както полезни съвети, информация и разходи може да прочетете ТУК.
КЪМ ПРЕДНИЯ ПЪТЕПИС: АРАБИ И БЪЛГАРИ В КЕЙПТАУН
ОТ КЕЙПТАУН ПРЕЗ ЙОХАНЕСБУРГ ДО НАЙРОБИ
На следващият ден станах в 3:00ч. (!), за да се кача на полета от Кейптаун до Йоханесбург с FlySafair. За радост полетът пристигна по разписание, тъй като само след кратък стоп следваше другият ми полет за деня – от Йоханесбург до Найроби с Kenya Airlines. По време на този втори 4-часов полет през цялото време навън времето бе ясно и слънчево и като наближихме Найроби, се развали. Местните твърдят, че такъв дъждовен сезон, придружен с множество наводнения като тази година, не са имали.
Онлайн бях резервирала вечеря в традиционен кенийски ресторант Carnivore Restaurant, но поради недоспиване се отказах да ходя. Иначе цената за консумация тип шведска маса е 40-50$ и до този ресторант може да се отиде както самостоятелно с Uber, така и с организиран транспорт. (Виж ТУК)
Има и други 2 интересни ресторанта в Найрожи (бразилски) – Fogo guaco Nairobi, който отново предлага консумация на шведска маса за 2850 KES = 40 лв. с вкл. безалкохолна напитка и заведението Mamaashanti.
Хотелът, който бях резервирала през Booking, се казваше Lantern Apartments (Виж ТУК) и за мой ужас се намираше в индийския квартал (т.е. не е безопасно). Стаята сама по себе си бе отлично обзаведена с прилични мебели и кухненска посуда, но сградата бе ужасно, ужасно шумна. През нощта не спря да вали и всяка капчица се чуваше, както и всеки разговор и най-вече алармата (тип СОТ) на паркинга в съседство, която като почна да вие в половин час нямаше спиране! Имаше и бонус – балкон и какво удоволствие бе да излезеш на балкона … и да се озовеш в стълбището на сградата!
–> Разгледай и резервирай с отстъпка бюджетен хотел в Найроби. Виж ТУК!
НАЙ-НЕГЪРСКИЯТ МИ ПОЛЕТ
На следващата сутрин последва още един полет – от Найроби до Лондон отново с Kenya Airlines. Необяснимо за мен бе, че най-негърският ми полет не беше някъде из Африка, а именно на полет от Найроби до Лондон. Бях в потрес. В огромен самолет 3х3 имаше сигурно по-малко бели отколкото в самолета 2х2 от Йоханесбург до Мапуто. На този 8-часов полет буквално преядох – имаше 2 основни ястия и снакс ядки. Благодаря, Kenya Airways! По време на полета имаше силна турболенция, докато летяхме над пустинята Сахара, но капитанът така и не включи предупрежденията за предпазните колани. Странно…
Кацайки на летище Heathrow Airport в Лондон имаше няколко начина за придвижване до град Лутън. Между отделните терминали на летището има безплатен шатъл бус. Метрото в Лондон е разделено на зони и колкото по-голямо разстояние изминаваш, толкова по-скъп е билета.
Как да стигнем до Лутън от летище Хийтдроу?
1. Директен автобус National Express, свързващ директно двете летища – струва около 30 паунда еднопосочно (Виж ТУК)
2. Метро + автобус – С тъмно-синята метролиния Piccadill Line от летището се слиза на спирка Hyde Park Corner, след това пеша до спирка Victoria Station и оттам с автобус до Лутън (Route 757 Greenline) – метрото струва около 6-7 паунда + още 11-12 паунда за автобуса (Виж ТУК)
3. Метро + влак – С тъмно-синята метролиния Piccadill Line от летището се слиза на спирка London St Pancras International и от тази гара с влак до Лутън – метрото струва 6-7 паунда + още 10 паунда за влака. Важно: повечето билети за влак са за точно определен влак и час! Има служители, които проверяват билетите в самия влак. (Виж ТУК)
НАИСТИНА ЛИ СЪМ В ЛОНДОН?
Аз реших да се придвижа с вариант 3 – метро+ влак. Качвайки се на метрото вътре имаше група индийци, които говореха на индийски; французи – на френски и още някаква друга чуждестранна група на нейния си език. Имаше и тук-там някакви англичани с боядисани в лилаво и розово коси и други още по-странни прически. Къде изчезнаха нормалните спретнати англичани? Ехо?
Тъй като последният ми полет от цялото това незабравимо пътешествие щеше да е от летището в Лутън до София на следващата сутрин, бях резервирала стая в Лутън. Вървя аз към квартирата в Лутън и навсякъде индийци и тук-там негри. Настанявам се в стаята и хазяина бе също индиец. Сериозно? Че то в Африка имаше повече бели. Та загадката сега е: Къде са се скрили средно статистическите англичани? Онези с бяла кожа и светла коса? Някакви идеи?
Иначе квартирата (виж ТУК) бе доста екстремна със супер стръмното си и тясно стълбище, по което трябваше да си катеря куфара. А тоалетно-банята бе уникална – можеше както си седнал на тоалетната чиния едновременно с това да си измиеш зъбите. Толкова малка и тясна бе, но явно хората мислят рационално. 🙂
–> Разгледай и резервирай с отстъпка бюджетен хотел в Лондон. Виж ТУК!
Последният ми полет – от Лутън до София бе с Wizz Air. Преди няколко месеца на паркинга в летището в Лутън е имало инцидент – запалила се е кола и сега многоетажният паркинг не функционираше, а колите и такситата спираха на импровизиран паркинг, който обаче се намираше на около 500 метра от терминала. Това разстояние трябваше да се измине пеша, носейки целия бага със себе си. До терминала можеха да стигнат директно единствено градските автобуси. А самият терминал – леле мале (!) – гъмжеше от народ. Много полети сутрин, от разни места се провикваха служители за определени полети, така че ако има пасажери за тях да ги трансферират по-бързо през проверките.
Тук за втори път си чекирах куфара и ето че втори път ми го счупиха – този път от другата страна… за повече симетрия може би 🙂 Последва отново попълване на формуляр за повреда на багаж. Такива претенции трябва да се предявяват веднага след кацане. Рекламациите за счупени куфари в България се изпълняват от фирма Светлабаг (виж ТУК).
В крайна сметка Кенийските авиолинии не ми изпратиха никакъв куфар, въпреки че трябваше, но пък Wizz Air през тази българска фирма ми дадоха чисто нов куфар в подобен на счупения куфар цвят.